Pozycjonowanie Shoper – Jak pozycjonować sklep Shoper krok po kroku? Poradnik SEO 

Planujesz uruchomienie sklepu internetowego i zastanawiasz się nad platformą Shoper w kontekście prowadzenia marketingu internetowego? A może już masz sklep i nie wiesz, od czego zacząć pozycjonowanie strony na Shoperze? Świetnie trafiłeś / trafiłaś! Dziś trochę opowiemy sobie o systemie Shoper i jak prowadzić skuteczne pozycjonowanie sklepu!

Pozycjonowanie Shoper

O czym piszemy w tym artykule?

  1. Czym jest i dla kogo się sprawdzi platforma Shoper?
  2. Sklep na Shoperze – za czy przeciw?
  3. Od czego zacząć pozycjonowanie sklepu Shoper?
    1. Optymalizacja hierarchii kategorii Twojego sklepu
    2. Podział produktów na sklepie
    3. Ścieżki nawigacji
    4. Szybkość ładowania strony, jej responsywność i bezpieczeństwo
  4. Optymalizacja treści w sklepie internetowym
    1. Optymalizacja treści na stronie głównej
    2. Optymalizacja nagłówków w Shoperze
    3. Linkowanie wewnętrzne
  5. Coś jeszcze o technicznej optymalizacji SEO Shoper
    1. Optymalizacja obrazków i teksty alternatywne
    2. Mapa witryny w Shoperze
    3. Plik robots.txt
    4. Google Search Console i Google Analytics
  6. Skuteczne pozycjonowanie sklepu Shoper – kilka cennych wskazówek
  7. Pozycjonowanie Sklepu Internetowego Shoper – FAQ

Czym jest i dla kogo się sprawdzi platforma Shoper?

Shoper to platforma e-commerce typu SaaS (Software as a Service), która pozwala na kompleksowe zarządzanie całym procesem sprzedaży, począwszy od przyjmowania zamówień, poprzez wysyłkę, aż po rozliczenia księgowe i magazynowe. Oprogramowanie jest intuicyjne i oferuje szereg dodatkowych narzędzi i funkcjonalności, które ułatwiają pracę na stronie. 

Shoper szczególnie sprawdzi się w przypadku małych i średnich firm, które oferują nawet 50 tysięcy produktów. Wdrożenie sklepu na Shoperze nie trwa długo ze względu na szereg oferowanych szablonów, w tym płatnych. W porównaniu do innych platform typu WordPress czy Prestashop, Shoper działa na zasadzie rocznego abonamentu w jednej ze czterech możliwych licencji. To właśnie koszt licencji przysparza najwięcej kłopotów właścicielom e-sklepu, gdyż miesięcznie może wynosić od 200 do 500 zł w zależności od wybranego pakietu (a w przypadku wersji Enterprise nawet 6000 zł netto). Drugą największą wadą platformy jest brak lub ograniczone możliwości edycji kodu źródłowego, co w przypadku SEO może być zdecydowanie ogromnym minusem i utrudnieniem. Właśnie dzisiaj trochę więcej opowiemy o pozycjonowaniu sklepów, strategii SEO Shopera oraz podpowiemy jak to robić mądrze!

Sklep na Shoperze – za czy przeciw?

Jak już byliśmy przy wadach Shopera, to zacznijmy i ten akapit od minusów platformy. Czy Shoper może ograniczać agencję SEO i wdrożenia zaleconych przez niego zmian? Oto kilka możliwych scenariuszy: 

  1. Ograniczenie dostosowania sklepu do własnych potrzeb, a właściwie brak dostępu do pełnego kodu źródłowego. W porównaniu do rozwiązań open-source, w Shoperze, jak i w większości oprogramowań SaaS, nie będziemy mogli wprowadzić dowolnych zmian w kodzie, co może wiązać się z koniecznością korzystania z dodatkowych usług Shopera lub innego programisty – tutaj płynnie przechodzimy do pkt. 2. 
  2. Zależność od programisty lub Shopera. Często w przypadkach konieczności prowadzenia zmian w kodzie źródłowym niezbędnych pod kątem SEO, jesteśmy skazani na programistów czy korzystania z pomocy Shopera. Przykładowo, jeśli chcemy dodać noindex do stron paginacji czy filtrowania, nie możemy zrobić tego samodzielnie z poziomu panelu. 
  3. Płatne moduły dodatkowe. Wszystkie moduły dodatkowe w Shoperze są płatne. Przykładowo, jeśli chcemy dodać boxy produktowe do wpisów blogowych w Shoperze, musimy zapłacić za dodatkowy moduł, który umożliwi ich automatyczne zaciąganie się. Swoją drogą, w WooCommercie shortcody mamy za darmo 🙂 
  4. Inne ograniczenia. W pracy z Shoperem także spotkałam się z ograniczaniem ustawienia kategorii produktów w menu (w przypadku licencji nie-Premium), które automatycznie zaciągały się z systemu. Jest to pewne utrudnienie, które ogranicza zmianę hierarchii. Innym ograniczeniem jest brak możliwości ustawienia innego nagłówka H1 niż nazwa podstrony (zmiana wiąże się z podmianą automatycznie generowanego adresu URL lub koniecznością wprowadzenia zmian w plikach źródłowych). 

Ale jak każde oprogramowanie, Shoper posiada również wiele zalet, które zdecydowanie pomagają w codziennej pracy specjalisty SEO i przemawiają za skorzystaniem z usług platformy:

  1. Responsywność stron opartych o Shopera. Gotowe szablony przygotowywane są tak, aby były dostosowane do rozmiarów każdego urządzenia.
  2. Brak konieczności instalowania dodatkowych modułów. W porównaniu z np. WordPressem, specjalista SEO nie musi instalować dodatkowych wtyczek do przekierowań, ustawienia metadanych czy generowania mapy strony. 
  3. Łatwa integracja z narzędziami analitycznymi. Shoper umożliwia integrację z popularnymi narzędziami analitycznymi, takimi jak Google Analytics 4. 
  4. Szybkość ładowania. Sklepy na Shoper są zoptymalizowane pod kątem szybkości ładowania, co jest istotnym czynnikiem rankingowym dla wyszukiwarek. 
  5. Łatwość edycji. Panel Shopera jest bardzo intuicyjny i nawet laik bez większej wiedzy może połapać się gdzie i jak dodać nowe treści na stronie głównej, podstronach informacyjnych, kategoriach czy kartach produktu. 

Podsumowując, Shoper to dobre rozwiązanie w przypadku sklepów internetowych, które już generują przychody i mają większą liczbę produktów (w przypadku mniejszych e-sklepów można naprawdę obejść się WooCommercem). Mimo niektórych ograniczeń, Shoper całkiem dobrze sobie radzi pod kątem pozycjonowania, choć warto by było popracować nad udostępnieniem części funkcji w panelu (desperacka prośba do twórców)! Ze względu na niski próg kosztowy uruchomienia sklepu w pierwszym roku jego działalności, może okazać się również ciekawym rozwiązaniem dla osób chcących zweryfikować, czy ich pomysł na sklep wypali, nie ryzykując dużego budżetu na jego uruchomienie,  

Od czego zacząć pozycjonowanie sklepu Shoper? 

Przed lub w trakcie projektowania sklepu internetowego opartego o SaaS Shoper, warto przemyśleć już kilka kwestii wcześniej, aby ułatwić sobie pracę ze stroną w przyszłości. Dotyczy to kilku ważnych kwestii, o których pokrótce opowiemy i o których nie warto w żadnym wypadku zapominać!

Optymalizacja hierarchii kategorii Twojego sklepu 

Niezależnie od tego, czy przenosisz gotowy sklep z innego oprogramowania, czy tworzysz zupełnie nowy sklep od zera, ważną kwestią jest przepracowanie odpowiedniej hierarchii kategorii produktów. Polega to na uporządkowaniu i usystematyzowaniu kategorii oraz podkategorii w sklepie internetowym tak, aby były logiczne, intuicyjne i łatwo zrozumiałe zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek. Łap kilka przydatnych wskazówek:

  1. Uporządkowanie kategorii głównych. Kategorie główne powinny być dobrze zorganizowane i odzwierciedlać główne obszary działalności sklepu. Powinny być intuicyjne i łatwe do zrozumienia dla użytkowników.
  2. Tworzenie podkategorii. Należy unikać tworzenia zbyt wielu poziomów podkategorii, ponieważ może to utrudnić użytkownikom odnalezienie się w strukturze sklepu.
  3. Używanie czytelnych nazw kategorii. Nazwy kategorii i podkategorii powinny być krótkie, zrozumiałe i opisowe. Unikaj używania nazw znanych tylko osobom z określonej branży – użytkownicy często ich po prostu nie kojarzą. 
  4. Optymalizacja URL. Adresy URL kategorii powinny być przyjazne dla SEO, zawierając słowa kluczowe związane z daną kategorią. Dzięki temu wyszukiwarki będą lepiej rozumiały zawartość strony, co może przyczynić się do wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania. W Shoperze adresy tworzone są automatycznie od nazw podstron i nie odzwierciedlają kategorii w wyższej lub niższej hierarchii. Możesz również ustawić własne adresy. 
  5. Dodawanie opisów kategorii. Przed uruchomieniem sklepu przygotuj opisy każdej kategorii. Linkuj wzajemnie między kategoriami.

Podział produktów na sklepie 

Po przygotowaniu odpowiedniej hierarchii kategorii, sprawdź, jak prawidłowo podzielić produkty na sklepie. Jeśli masz kilka wariantów jednego produktu, które różnią się kolorem, rozmiarem czy innym atrybutem, nie twórz dodatkowych kart produktowych – starczy w Shoperze ustawić kilka wariantów, które będą się wyświetlać pod jednym linkiem. Unikniesz w ten sposób duplikowania treści oraz dodatkowej pracy. Nie zapomnij również o przejrzystych adresach URL – jeśli zdecydowałeś / zdecydowałaś się na własną adresację, wpisz jak najkrótszy adres z zachowaniem indywidualności (np. noz-nazwa-marki-do-krojenia-chleba)

Ścieżki nawigacji

Zaczynając swoją przygodę z pozycjonowaniem Shopera, warto przeanalizować także kwestię breadcrumbs, czyli ścieżki nawigacji, która w Shoperze najczęściej jest domyślnie wdrożona. Jeśli jednak tak się nie stało i Twój szablon nie ma domyślnej ścieżki nawigacji, warto o to zadbać, gdyż ułatwia ona poruszanie się zarówno użytkownikom, jak i robotom, w obrębie Twojej witryny. 

Szybkość ładowania strony, jej responsywność i bezpieczeństwo

Ostatnimi laty Google coraz więcej uwagi przydziela user experience, czyli doświadczeniom użytkownika z korzystania ze stron internetowych. Coraz częściej mówi się o tzw. Core Web Vitals, które mierzą szybkość ładowania strony i odpowiedzi na zapytania, a także stabilność układu. Do tego dochodzi bezpieczeństwo przepływu danych w postaci protokołu https. O wszystkich tych trzech elementach, czyli szybkości ładowania, responsywności układu i bezpieczeństwie najlepiej jest zadbać jeszcze przed uruchomieniem sklepu!

Sprawdź również: Pozycjonowanie WordPressa

Optymalizacja treści w sklepie internetowym

Jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o skuteczne pozycjonowanie, jest optymalizacja treści pod kątem odpowiednich słów kluczowych na każdej z podstron. Zalecamy zrobić to jeszcze przed uruchomieniem sklepu na Shoperze, gdyż często Google ma problem z ponownym zaindeksowaniem podstron, a dodawanie do kolejki zajmuje trochę czasu (chyba że zrobisz to przez Indexing API). Jeśli wszystko wali się i pali, a sklep musi być uruchomiony na wczoraj, nie przejmuj się, dopracujesz go na bieżąco 🙂 

Sprawdź, jak pisać teksty pod SEO.

Więc na czym polega podstawowa optymalizacja treści pod kątem SEO dla sklepu? Kilka kroków:

  1. Przygotuj plik ze wszystkimi podstronami, które chcesz zoptymalizować. W przypadku sklepu, są to najczęściej kategorii produktów (ew. podstrony informacyjne, producenci lub produkty). Możesz to zrobić za pomocą Screaming Froga, który wygeneruje Ci listę wszystkich podstron. 
  2. Jeśli masz dostęp do płatnych narzędzi np. Ahrefs, lub jeśli prowadzisz kampanię Google Ads i masz dostęp do Keyword Plannera, zrób dogłębny research słów kluczowych, które są wyszukiwane przez potencjalnych klientów. Przypisz je do konkretnej podstrony. Jeśli nie masz dostępu do narzędzi, sprawdź jak robi to Twoja konkurencja i czego najczęściej używa. Wpisz nazwę kategorii lub frazę, jaką byś sam / sama wyszukiwał/ła w Googlu (np. Noże do krojenia chleba), zobacz podpowiedź Google oraz jakich słów używa w nagłówkach Twoja konkurencja. Masz już określony obraz tego, jak ludzie wyszukają Twoje produkty. 
  3. Stwórz unikatowe meta title i meta description, a także opisy kategorii (produktów czy podstron informacyjnych) z wykorzystaniem nagłówków h2 (ew. h3) z uwzględnieniem słów kluczowych. Pamiętaj, że meta tagi mogą być określonej długości (w jej nieprzekroczeniu pomoże Ci narzędzie – link).  

Wskazówka: nie optymalizuj kilku podstron pod te same słowa kluczowe!

Jak wdrożyć powyższe w Shoperze? Wchodząc w określoną kategorie, producenta, produkt czy podstronę informacyjną, masz pole do dodania treści, gdzie wkleisz swój opis. Pod nim znajduje się zakładka Pozycjonowanie – wystarczy włączyć ją przyciskiem po prawej, wpisać Tytuł strony, META description i gotowe. 

Jeśli masz dużo produktów lub kategorii na sklepie, możesz ustawić automatyczne zaciąganie się meta tytułów i meta opisów dla kategorii, producentów i kart produktów. Wystarczy wejść w zakładce Ustawienia > Zaawansowane > SEO i dodać odpowiedni znacznik, który zaciągnie nazwę lub inną informację. Listę znaczników znajdziesz po najechaniu na znak zapytania obok Tytułu strony

Pozycjonowanie Shoper

Optymalizacja treści na stronie głównej

Jeśli chcesz zoptymalizować meta tagi strony głównej, zrobisz to w tej samej zakładce, o której wspomnieliśmy powyżej  Ustawienia > Zaawansowane > SEO. Zmiana treści będzie możliwa w zakładce Wygląd i treści > Wygląd sklepu > Obecny szablon graficzny > Moduły. Następnie do wyboru będziemy mieć Shoper Visual Editor lub Zarządzanie modułami w starym konfiguratorze – osobiście preferuję stary edytor. W tym miejscu możesz dodać nowe sekcje z tekstem, grafikami lub zmienić obecne. 

Optymalizacja nagłówków w Shoperze

Pewnie już zauważyłeś / zauważyłaś, że nagłowki H1 w Shoperze zaciągają się automatycznie od nazwy podstrony. W przypadku kategorii możemy łatwo usunąć nagłówek H1 klikając Wyglad i treści > Wygląd sklepu > Obecny szablon > Edycja zaawansowana. Wyszukujemy plik product/ list.tpl i usuwamy fragment od <h1 class="category-name"> aż po </h1>. Poskutkuje to usunięciem automatycznej H1 z kategorii, którą musisz wpisać samodzielnie w opisie kategorii. Oczywiście Stoper ostrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za zmiany wprowadzone w plikach, dlatego, jeśli nie jesteś pewny / pewna swoich umiejętności, nie ryzykuj i zostaw domyślną H1 🙂 

Pozostałe nagłówki możesz edytować do woli w opisie, wyłączając edytor wizualny i wpisując nagłówek pomiędzy znacznikami <h2>Twój nagłówek</h2>

Linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrze to istotny element optymalizacji dla wyszukiwarek (SEO), ponieważ pomaga w poprawie indeksacji witryny, a także w zwiększeniu czasu spędzonego przez użytkowników na stronie. Linki wewnętrzne ułatwiają wyszukiwarkom, takim jak Google, odkrywanie i indeksowanie treści na stronie, co może przyczynić się do lepszego pozycjonowania sklepu internetowego. Ponadto, odpowiednio zaplanowane linki wewnętrzne poprawiają nawigację na stronie, ułatwiając użytkownikom przemieszczanie się między powiązanymi treściami, co może zwiększyć ich zaangażowanie i prawdopodobieństwo konwersji.

Dodając opisy na panelu sklepie, warto zadbać o linkowanie wewnętrzne do innych kategorii. Jak to zrobić? Przykładowo, pisząc opis do kategorii Noże do krojenia chleba, dopisz między akapitami “Sprawdź również noże do krojenia mięsa”, podlinkuj “noże do krojenia mięsa” do odpowiedniej kategorii. Dodatkowo możesz wdrażać linkowanie naturalne, czyli w zdaniu “Te noże możesz znaleźć także w oferowanych przez nas kompletach noży w bloku” podlinkuj “kompletach noży w bloku” do odpowiedniej kategorii. 

Coś jeszcze o technicznej optymalizacji SEO Shoper

Optymalizacja obrazków i teksty alternatywne

Skuteczne pozycjonowanie sklepu Shoper to nie tylko opisy i meta tagi. Optymalizacja obrazków jest również kluczowym elementem SEO, szczególnie dla sklepów internetowych, gdyż dzięki temu mogą się pojawiać w graficznych wynikach wyszukiwania. Zastosowanie odpowiednich technik optymalizacji obrazów może prowadzić do szybszego ładowania strony, lepszego doświadczenia użytkownika i wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania. W tym przypadku rekomenduję skalowanie w programie graficznym (np. Gimp) i kompresję w https://tinypng.com/. Dzięki temu zawsze masz kontrolę nad zdjęciami w sklepie i ich jakością.

Dodawanie tekstów alternatywnych (opisów alt) do obrazów również jest ważnym aspektem SEO. W Shoperze istnieje możliwość dodania tekstu alternatywnego do obrazów, który będzie wyświetlany w przypadku, gdy obraz nie zostanie załadowany lub dla osób korzystających z czytników ekranu. Wpisz opis alt w polu “Tekst alternatywny” w panelu administracyjnym Shoper. Opisy alt powinny być krótkie, ale jednocześnie opisowe, i zawierać słowa kluczowe związane z obrazem oraz produktem. Obsługa sklepu pod tym kątem jest bardzo wygodna i intuicyjna. 

Mapa witryny w Shoperze

Czym jest mapa witryny? Mapa witryny to plik, który zawiera informacje o strukturze Twojego sklepu internetowego oraz o relacjach między jego poszczególnymi podstronami. Jest to narzędzie pomocne dla wyszukiwarek, takich jak Google, ponieważ ułatwia im indeksowanie stron i zrozumienie ich zawartości. Na szczęście lub nieszczęście, mapa witryny w Shoperze jest generowana automatycznie, a link do niej możesz skopiować w zakładce Ustawienia > Zaawansowane > SEO > Google Sitemap. Z jednej strony, nie potrzebujemy dodatkowych wtyczek czy aplikacji do jej generowania, a z drugiej, mieści w sobie wszystkie zakładki, nawet te, które my byśmy nie chcieli. 

Tak czy owak, po uruchomieniu sklepu na Shoperze, nie zapomnij dodać link do mapy strony w Google Search Consoli, co ułatwi robotom Google zaindeksowanie całej Twojej strony. 

Plik robots.txt

W pliku robots.txt możesz dodawać instrukcje dla wyszukiwarki na temat indeksowania Twojej strony oraz wskazać, które strony musi pomijać. W Shoperze możliwość edycji znajdziesz w zakładce Ustawienia > Zaawansowane > SEO > Zaawansowane.

Cenna wskazówka. Niestety, Shoper ma to do siebie, że generuje kupę niepotrzebnych adresów URL, które stanowią duplikację już istniejących kategorii/podstron producentów itd. Wynika to z tego, że ma kilka domyślnych widoków i do końcówki adresu URL kategorii może dopisywać /default/, /full/. W Shoperze nie ma możliwości zablokowania indeksacji tych podstron, dlatego pomocny będzie tu plik robots.txt. 

Uważaj, aby nie zablokować niezbędnych podstron! Z pomocą przyjdzie walidator pliku robots.txt – link.

Google Search Console i Google Analytics

GSC i Google Analytics to bezpłatne narzędzia dostępne za darmo dla właścicieli stron internetowych. Warto pamiętać o ich wdrożeniu w witrynie po uruchomieniu strony na docelowej domenie, ponieważ gromadzą one informacje na temat odwiedzających oraz ich zachowań, co stanowi podstawę działań SEO i pozycjonowania sklepu online. 

Istnieją dwa sposoby dodania GSC do strony:

  1. Usługa z prefiksem URL – jest to prostsza metoda, polegająca na wklejeniu adresu URL do narzędzia i szybkiej weryfikacji poprzez dodanie metatagu do sekcji strony. Aby uzyskać pełne dane z witryny, należy dodać wszystkie wersje strony jako oddzielne usługi: z www i bez www, z https i http. W takim przypadku wszystkie informacje są rozproszone w kilku miejscach w narzędziu.
  2. Usługa domeny – wymaga dodania rekordu TXT do konfiguracji domeny (można to zrobić w Panelu Klienta, oferowanego przez dostawcę hostingu). Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że wszystkie dane są zgromadzone w jednej usłudze. 

W GSC otrzymasz informacje na temat liczby wyświetleń i kliknięć na stronę w wynikach wyszukiwania Google, CTR (stosunku między kliknięciami a wyświetleniami), średniej pozycji strony oraz fraz, na które jest ona widoczna. Google Search Console również informuje o wszelkich występujących błędach na stronie w kontekście SEO.

Warto również zwrócić uwagę na to, że Google Analytics oferuje zaawansowane funkcje, takie jak e-commerce tracking, które pozwala śledzić szczegóły dotyczące transakcji i zachowań zakupowych klientów. Jeśli masz już skonfigurowaną usługę Google Analytics, to połączenie jej ze stroną jest bardzo proste – wystarczy wejść w zakładkę Dodatki i integracje -> Inne integracje -> Google Analytics (lub już Google Analytics 4) -> Konfiguruj i wpisać Identyfikator pomiaru. 

O GSC i GA oraz innych płatnych i darmowych narzędziach SEO także pisaliśmy na blogu!

Skuteczne pozycjonowanie sklepu Shoper – kilka cennych wskazówek

Unikaj duplikacji treści

Zapamiętaj na dobre – nie kopiuj treści z zewnętrznych stron, ani nie powielaj jej w obrębie własnej. Google może uznać Twoją stronę za mało wartościową i będzie obniżał ranking Twojej witryny. 

Analizuj 404 w obrębie Twojej witryny 

Jeśli chcesz usunąć jakąkolwiek zakładkę na swojej stronie, nie zapomnij o dodaniu przekierowania 301! Jeśli wiesz, że linkowałeś / linkowałaś w opisach do podstrony, która już nie istnieje, najlepiej usunąć te linki i nie powodować nadmiernych przekierowań 301 w obrębie witryny. 

Pamiętaj o przejrzystości i estetyce strony

Bo SEO to nie lek na wszystko! Sprowadzając użytkownika na swoją stronę, możesz go zrazić brzydkimi zdjęciami produktów, nieestetycznym layoutem i brakiem intuicyjności strony. Pamiętaj o SXO (SEO + UX). 

Prowadź bloga

Blog to Twoje pole do popisu! Pisz wartościowe artykuły na często wyszukiwane zapytania, linkuj wewnętrzne, zachęcaj do zakupu i czekaj na klientów! Sprawdź wskazówki na temat pozycjonowania bloga pod SEO.

Aktualizuj ofertę

Aktualizuj ofertę swojego sklepu i pokaż wyszukiwarce, że Twój sklep żyje i się rozwija! 

Pozycjonowanie Sklepu Internetowego Shoper – FAQ

Czy używanie CMS Shoper wpływa negatywnie na pozycjonowanie?

Nie, CMS Shoper to popularny i sprawdzony system zarządzania treścią, który nie wpłynie negatywnie na pozycjonowanie sklepu. Ważne jest jednak, aby przestrzegać wszystkich wymienionych zasad optymalizacji technicznej strony, jej treści oraz struktury, aby uzyskać najlepsze efekty.

Czy potrzebni są specjaliści do optymalizacji sklepu opartego na CMS Shoper?

Optymalizację sklepu można przeprowadzić samodzielnie, jednak jeśli nie posiadasz doświadczenia czy wiedzy na temat SEO, warto rozważyć zatrudnienie ekspertów. Współpraca z agencją SEO pomoże w pełni wykorzystać potencjał Twojego sklepu Shoper, co przełoży się na lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania.

Jak często trzeba aktualizować treści na sklepie opartym o platformę Shoper?

Częstotliwość aktualizacji treści zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości. Ważne jest jednak, żeby regularnie dodawać nowe produkty, artykuły czy poradniki, aby utrzymać zainteresowanie użytkowników i wyszukiwarek. 

Pamiętaj, że pozycjonowanie to nie tylko optymalizacja strony i treści, ale również linkowanie zewnętrzne. O linkbuilndingu również piszemy na blogu, zajrzyj i dowiedz się więcej: https://inmedium.pl/linkbuilding-pozyskiwanie-linkow-do-witryny/

Optymalizacja i pozycjonowanie sklepu na platformie Shoper z inmedium.pl

Zaufaj specjalistom z agencji interaktywnej ze Śląska inmedium.pl!

Zadzwoń

Więcej o pozycjonowaniu na naszym blogu SEO.

5/5 - (6 votes)
Specjalistka SEO i Web Dev. Ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. Oprócz zawodowego zamiłowania do reklamy internetowej i WordPressa, kocha uczyć języka polskiego jako obcego. Prywatnie fanka Harry’ego Pottera i Wiedźmina. Jest pracoholiczką i nie ma czasu na nic, nawet na pisanie bio.

ZAINTERESOWAŁA CIĘ NASZA OFERTA?

Wypełnij brief Skontaktuj się z nami