Skąd legalnie pozyskiwać zdjęcia do użytku komercyjnego?

Dobry content w mediach społecznościowych to nie tylko ciekawy, porywający tekst. Kreacja jest kompletna tylko wtedy, gdy towarzyszy jej wysokiej jakości grafika, która stanowi z owym tekstem spójną całość. W przypadku treści pisanej sprawa jest prosta – wystarczy wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności i tak poskładać znaki w całość, by język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa. Z warstwą wizualną nie jest już jednak tak łatwo. Chcąc zrealizować ją na własną rękę, trzeba by było dysponować czasem, odpowiednim sprzętem i umiejętnościami. Na szczęście istnieją darmowe banki zdjęć umożliwiające pobieranie darmowych fotografii. Skąd pobierać darmowe zdjęcia i jak korzystać z wizualnych zasobów dostępnych w internecie nie naruszając praw autorskich twórców? Po przeczytaniu naszego artykułu żadne z tych zagadnień nie będzie już dla Ciebie tajemnicą!

Prawa autorskie w internecie – typy licencji creative commons

Myślisz, że jeśli coś jest udostępnione w internecie, to możesz z tego bez żadnej konsekwencji i ograniczeń korzystać? Mylisz się! Takie postępowanie niczym nie różni się od pójścia do sklepu i wyniesienia ukradkiem towaru w kieszeni. To zwykła kradzież, choć wielu internautów nie zdaje sobie z tego sprawy. Będąc twórcą treści, powinieneś bezwzględnie przestrzegać praw autorskich. To, w jakim zakresie i na jakich warunkach twórca udostępnia innym swoje utwory objęte majątkowymi prawami autorskimi, określa się za pomocą licencji creative commons. Wśród typów licencji Creative Commons można wyróżnić:

Uznanie autorstwa (CC BY) – umożliwia swobodne kopiowanie rozprowadzanie i zmienianie utworu, który jest objęty prawami autorskimi, obwarowane wymogiem podania imienia i nazwiska autora pierwotnego utworu i źródła, z którego pochodzi.
Uznanie autorstwa – na tych samych warunkach (CC-BY-SA) – umożliwia swobodne kopiowanie i rozpowszechnienie, zmienianie i opracowywanie utworu, pod warunkiem, że zostanie on później udostępniony dokładnie na tej samej licencji.
Uznanie autorstwa – użytek niekomercyjny (CC BY-NC) – umożliwia swobodne wykorzystywanie, kopiowanie i rozpowszechnianie, ale pod warunkiem, że nie odbywa się ono w celu komercyjnym.
Uznanie autorstwa bez utworów zależnych (CC BY-ND) – uniemożliwia zmienianie, przekształcanie i tworzenie na podstawie utworu zupełnie nowych kreacji. Można go wykorzystywać tylko w pierwotnej i niezmienionej formie.
Uznanie autorstwa użycie niekomercyjne – na tych samych warunkach (CC BY-NC-SA) – umożliwia zmienianie dzieła i tworzenie w oparciu o nie nowych kreacji, jednak jedynie w celach niekomercyjnych, pod warunkiem uznania autorstwa i nadania utworowi zależnemu licencji na takich samych warunkach.
Uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne bez utworów zależnych (CC BY-NC-ND) – umożliwia tylko pobranie utworu i dzielenie go z innymi pod warunkiem uznania autorstwa. Utworu na takiej licencji nie można w żaden sposób zmieniać, ani wykorzystywać do celów komercyjnych.
Przekazanie do domeny publicznej (CC0) – to szczególny rodzaj licencji, która daje możliwość zrzeczenia się praw autorskich. W niektórych państwach prawodawstwo przewiduje zrzeczenie się zarówno praw majątkowych, jak i osobistych, natomiast w Polsce możliwe jest jedynie rezygnacja z praw majątkowych, określana właśnie jako przekazanie do domeny publicznej.

Najczęściej banki darmowych zdjęć udostępniają swoje zasoby na mocy licencji CC0. Zdjęcia bez praw autorskich są doskonałą bazą do kreowania atrakcyjnych grafik przeznaczonych do publikacji w kanałach mediów społecznościowych, ze stworzeniem których z pewnością poradzi sobie każdy social media ninja!

NAJLEPSZE Darmowe banki zdjęć

lista najlepszych miejsc w sieci, w których znajdziesz zdjęcia do pobrania za darmo

Znaleźć w internecie bank zdjęć, z którego można pobierać zdjęcia za darmo, nie jest rzeczą trudną. Warto jednak zainteresować się, na jakiej licencji darmowe zdjęcia stockowe są udostępniane i czy wykorzystując je na potrzeby tworzenia materiałów na bloga, stronę internetową, czy do mediów społecznościowych, nie łamiesz praw autorskich. Oto nasze rekomendacje darmowych banków zdjęć, w których znajdziesz najpiękniejsze fotografie wysokiej jakości i darmowe grafiki, które doskonale urozmaicą kreowane przez Ciebie treści!

PIXABAY

Darmowe banki zdjęć

Pixabay oferuje ponad 1,7 miliona doskonałej jakości zdjęć, ilustracji, wektorów i filmów wideo. Serwis ten funkcjonuje dzięki społeczności twórców, którzy udostępniają obrazy i pliki wideo wolne od praw autorskich. Każdy może pobrać na swoje urządzenie darmowe zdjęcie i wykorzystać je w dowolnych celach (nawet komercyjnych). Fotografowie udostępniający swoje prace na Pixabay uzyskują wsparcie od osób pobierających zdjęcia, dzięki systemowi darowizn, które można przekazać przez PayPal.

Pexels

Darmowe banki zdjęć

Pexels to bank darmowych zdjęć, który pomaga projektantom graficznym, blogerom i wszystkim, którzy szukają wyjątkowych fotografii, na potrzeby swoich projektów. Wszystkie zdjęcia dostępne w serwisie można wykorzystywać na własne i komercyjne potrzeby. Wszystkie zdjęcia są otagowane, a eksplorację zasobów serwisu ułatwia użyteczna wyszukiwarka.

Gratisography

Darmowe banki zdjęć

Gratisography stworzył Ryan McGuire – pasjonata fotografii, który wokół swojej platformy zbudował zaangażowaną społeczność. Ta baza darmowych zdjęć oferuje starannie wyselekcjonowane kolekcje obrazów, z których każdy musi być perfekcyjnie skomponowany, odpowiednio doświetlony i przyciągający uwagę. Zasoby Gratisography może nie są tak bogate, jak w przypadku innych tego typu serwisów oferujących bezpłatne zdjęcia, ale możesz mieć pewność, że znajdziesz tutaj wyselekcjonowane fotografie i nie będziesz musiał brnąć przez setki propozycji, które nie spełniają Twoich kryteriów.

Kaboompics

Darmowe banki zdjęć

To polski projekt, którego inicjatorka – Karolina Grabowska – postawiła sobie ambitne zadanie: zwizualizować Twój świat, biznes i przebojowe pomysły na życie. Na Kaboompics można aktualnie znaleźć ponad 12 000 zdjęć, a każde z nich jest dopieszczone w najmniejszym możliwym detalu. Wszystkie fotografie dostępne na Kaboompics można wykorzystywać na użytek zarówno komercyjny, jak i niekomercyjny oraz przerabiać, bez obowiązku przypisywania autorstwa. Poza klasycznymi opcjami wyszukiwania, na stronie można także przeglądać zdjęcia pogrupowane w tematyczne sesje.

Freepik

Darmowe banki zdjęć

Freepik to serwis oferujący ilustracje, zdjęcia, ikony oraz projekty PSD do samodzielnej modyfikacji. Poza darmowymi zasobami oferuje materiały premium, dostępne dla użytkowników, którzy zdecydowali się na wykupienie pakietu. W darmowej opcji otrzymujesz możliwość wykorzystywania pobranych obrazów i fotografii na użytek własny i komercyjny, z tym zastrzeżeniem, że za każdym razem musisz zamieścić informacje o autorze, np. w postaci linku atrybucyjnego.

A Ty,  z jakich darmowych banków zdjęć korzystasz najchętniej? Koniecznie podziel się z nami swoimi poleceniami w tym temacie!

Potrzebujesz wsparcia w prowadzeniu marketingu internetowego?

Zaufaj agencji interaktywnej ze Śląska inmedium.pl!

Zadzwoń

5/5 - (6 votes)
Content & Social Media Manager. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Wie jak wielką siłę ma słowo i stara się to umiejętnie wykorzystywać w działaniach marketingowych. W wolnych chwilach hoduje swoje koty i głaszcze swoje kaktusy.

ZAINTERESOWAŁA CIĘ NASZA OFERTA?

Wypełnij brief Skontaktuj się z nami